Akıllı ev nedir? Akıllı evlerin özellikleri ve geleceği

4.3
105
Akıllı ev nedir? Akıllı evlerin özellikleri ve geleceği
5 Min Read

Akıllı ev nedir? Akıllı evlerin özellikleri ve geleceği

Start typing here! You can add more paragraphs, images, videos, and more by clicking the icons in the toolbar!

Akıllı evlerin özellikleri

Ortalama olarak, insanlar yaşamlarının% 80’ini binalarda geçirirler. Binaların giderleri işletmeler için en büyük harcamalarından birisidir. Bina sohbetleri ve binaları daha verimli, daha güvenli, daha rahat hale getirmeye çalışıyorlar. Nesnelerin interneti kavramıyla berber geleneksel bina otomasyon ve yönetim sistemleri bambaşka boyutlara geliyor.

Akıllı ev daha yüksek verimlilik, güvenlik ve rahatlık sağlarken, mülkleri, yöneticileri ve kiracıların hedefleriyle daha uyumlu maliyet tasarrufu sağlarlar. Akıllı proje aşamasından aşama aşama kadar olan süre aşama zeka unsuruyla tasarlanır ve altyapıları bilgi teknolojilerinin geliştirilmesine ve geliştirilmesine uygun şilur bir şilur. Günümüzde binaların tüm kelime yapımlarını uzaktan yönetebilmek mümkün. Mobil cihazlardan ısıtma sistemleri, aydınlatma sistemleri, güvenlik kameraları vs. rahatlıkla izlenip kontrol edilebilir.

Modern binaların makineden makineye iletişimi kullanma. Akıllı binalardaki tüm ekipman sensörler birbirine bağlıdır. Örneğin bir cihaz hava durumu verisini alırken diğer bir cihaz evin klimasını kontrol edebilir. Sensörler güneşin deneyimi algılarken panjurlar bu başkasına göre çalışıp içeriğe daha fazla ısı ve ışık girmesini sağlayabilirler. Ya da bina güvenlik sistemi evde kimsenin dışarı sorulabilir Bununla birlikte, bu cihazlar önceden önleme kullanarak araştırma ve arızalanma probleme sonuçlarını algılayıp bunu ev sahiplerine bildirebilir. Böylelikle herhangi bir kesinti yaşanmadan yaşam devam eder.

Akıllı evler ve endüstri 4.0

Endüstri 4.0 kavramıyla berber bu cihazların daha da bağlantılı ve daha haberleşebilir sağlanacak. Evlerdeki buzdolapları, fırınlar, TV, ısıtma, aydınlatma, çamaşır-bulaşık makineleri, ütüler, saç kurutma makineleri internete bağlı olacak. Şöyle çılgınca teoriler var (bazısı uygulanmaya başladı) ve Bunları takip etmesi olağanüstü zevkli:

Evinizde ağırlayacağınız misafire fırınınız şu anda onun için ne pişirdiğini kısa mesaj atacak

Saç kurutma makineniz saçınızın hangi kısmını ne kadar daha kurutmanız söyleyecek

Ütünüz ütülenecek eşya ve cinsine göre enerjisini ayarlayacak. Gereksiz ısı yaymayacak

Diş fırçanız çürükleri engellemek için dişinizdeki hangi kısmını ne kadar fırçalayacak

Buzdolabı içerisindeki cinsine göre göreğillayacak. Tarihi geçmiş yiyecekleri tespit edecek sees alışveriş listesi çıkaracak. Online sipariş yapılacak

Çamaşır makineniz ve bulaşık makineniz akıllı sayaç verilere göre elektriğin ucuz olduğu saatte çalışıp yıkanacak

Belli bir saatten sonra kapınızın kilidi otomatik olarak kilitlenecek

Odadaki kişi göre sıcaklığı oda ve aydınlatmalar otomatik olarak ayarlanacak. Boş haber sensörleri içeride olmadığında otomatik olarak kitapları

Tüm evdeki elektronik cihazlar aplikasyonlardan yönetilebilecek ve birbirleriyle haberleşecek

Eve vardığınızda ya da duşa girmeden favori müzikleriniz çalacak

Sabah alarmınız çaldığında kahve makinesi uyandığınızı anlayacak ve kahvenizi hazırlayacak

Elektrik darbeleri onun tezatındaki sızıntılar sensörler tarafından algılanıp elektrikli cihazlar ve musluklar kapatılacak

Akıllı ağları bağlanabilecek. Akıllı bina bağlantıları ve elektrik bağlantıları "konuşabilecek" ve "dinleyebilecek". Bu teknoloji ile, enerji dağıtımı verimli bir şekilde yönetilip, bakımlar proaktif olarak yapılabilecek ve elektrik kesintilerine daha hızlı bir şekilde yanıt verilecek

Akıllı binalar bina sahiplerine ve yöneticilerine kestirimci bakımdan yararlanmalarını sağlayabilecek. Örneğin, kapıcılar, kullanımları sabunu ya da kağıt havlu dispenserleri düşük olduğunda tuvalet malzemelerini yeniden doldurabilecek. Bina soğutma, asansör ve aydınlatma sistemlerinde bakım ve arızalar önceden tahmin edilebilecek.

Akıllı evlerin geleceği

Tüm bu söylemekdıklarımın dışında bina halinde artık sadece dört duvarın arasıyla ilgilenmekle kalmıyor. Binaların enerjil yedi elektrik şebekesini düşünüyorlar ve binalarını daha çevreci hale getirmeye çalışıyorlar. Bu alışveriş elektrik ağıesini sağlam hale getirirken çevresel etkileri de minimuma indiriyor. Kısacası akıllı evler artık sadece örnek değil sadece tek bir verimini görmek için konforunu, komşularının yaşayanların tümünün konforunu gördüğünü düşünüyor. Daha sağlıklı bir toplum oluşturmaya çalışıyorlar.

Akıllı gelecekte akıllı şehirlerin bir neferi olacak ve daha verimli ve daha güvenli akıllı bir dünya ortaya çıkacak.