سپتیک تانک

4.7
سپتیک تانک

سپتیک تانک یا گندانبار مخازن استوانه شکل در انواع بتنی و پلی اتیلن هستند و برای تصفیه مقدماتی و اولیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

سپتیک تانک یا گندانبار مخازن استوانه شکل در انواع بتنی و پلی اتیلن هستند و برای تصفیه مقدماتی و اولیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. جامدات سنگین در کف مخزن ته نشین و مواد سبک، روغن و گریس در سطح مخزن شناور می مانند. مواد جامد ته نشین شده در مخزن باقی مانده و فاضلاب خروجی جهت تصفیه بیشتر به چاه جذبی و زهکش هدایت می شود. در مخزن سپتیک مواد آلی و جامدات موجود در فاضلاب از طریق ته نشینی و فرآیند تصفیه بی هوازی از فاضلاب حذف می شوند. فاضلابی که عاری از مواد قابل ته نشینی می باشد از سپتیک تانک خارج می گردد و به چاه جذبی هدایت می شود. راندمان حذف مواد آلی در سپتیک تانک 35-25 % است و یک تصفیه ناقص و مقدماتی برای تصفیه فاضلاب است.

کاربرد سپتیک تانک

سپتیک تانک معمولا یک محفظه بزرگی است که قبل از ورودی فاضلاب به چاه نصب می شود و باعث می شود که فاضلاب ها مستقیما وارد چاه فاضلاب یا طرح اگو نشوند. کار اصلی سپتیک این است که درصد خلوص فاضلاب خانگی را به سطح فاضلاب شهری برساند که در نهایت در محیط هایی که از چاه جذبی استفاده می کنند، باعث بسته نشدن چشمه های خاک و مانع از ورود مواد زائد به آبهای زیر زمینی می شود و در موارد دیگر باعث راحت تر تصفیه شدن فاضلاب شهری و کمک به محیط زیست می گردد.

ویژگی های سپتیک تانک سبب کاربرد گسترده آنها در بخش های مختلف خانگی، بهداشتی و صنعتی شده است. برخی از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک ها عبارتند از:

1- پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست

2- حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین

3- متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن

ساده ترین و پر کاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی – انسانی، سپتیک است. یکی از بهترین انواع سپتیک تانک، سپتیک تانک پلی اتیلن هستند که به سبب مزایای آنها، در حال حاضر اغلب از آنها استفاده می شود. از جمله مزایای آن مقاومت بالا، عدم خوردگی، عدم نیاز به عملیات ساختمانی، سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی است.

سپتیک تانک بتونی

سپتیک بتنی مخازن استوانه ای شکل عمودی هستند که جهت تصفیه مقدماتی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد که آن ها را می توان به صورت پیش ساخته و یا در محل پروژه ساخت. سپتیک بتنی پیش ساخته از جنس بتن مسلح تیپ 5 و با عیار 400-300 کیلوگرم بر مترمکعب و در حجم های مختلف طراحی و اجرا می شوند.

مخزن سپتیک بتونی از حجم و وزن بالایی برخوردار می باشد که یکی از مزایای آن به شمار می رود زیرا با بالا آمدن سطح سفره های آب زیر زمینی این مخزن به هیچ عنوان شناور نشده و قبل از نصب ریخته گری می شوند. همچنین این مخزان از نظر طول عمر و زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند. از معایب آن ها می توان به هزینه بالا و تعمیر آن در هنگام آسیب دیدگی مخزن اشاره کرد. لازم به ذکر است که سپتیک تانک بتنی با کیفیت پایین امکان به وجود آمدن ترک هایی بر روی سطح خود را ممکن می سازد که موجب خارج شدن پساب ها به بیرون از تانک می شود. سپتیک تانک های بتنی، از جنس بتن و با استفاده از سیمان تیپ 5 ساخته می شود.

اجزای سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی، به دلیل تکنولوژی آسان که در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است بسیار مقرون به صرفه است. اجزای یک سپتیک تانک بتنی، شامل یک مخزن برای ذخیره ذرات درشت ته نشین شده در کف مخزن می باشد. دیواری ما بین بخش اول و دوم وجود دارد که از ورود مواد ته نشین شده به بخش دوم جلوگیری نماید و در نتیجه در بخش دوم، آلودگی فاضلاب کاهش یابد.

مزایای سپتیک تانک بتنی

• هزینه بسیار پایین

• سرعت بالا در ساخت مخزن

سپتیک تانک پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی از ساده ترین و هم چنین ارزان ترین پلیمرهاست که به صورت مخفف به آن PE گفته می شود. مخازن سپتیک پلی اتیلن در مقابل فشار، گرما، رسوبات، خوردگی توسط مواد شیمیایی، بسیار مقاوم است و در صد نشتی آن بسیار کم می باشد. این مخزن از نظر هزینه نیز نسبت به مخازن دیگر بسیار مقرون به صرفه است و به هیچ عنوان آلودگی را به خارج از خود انتشار نمی دهد و از نظر سرعت ساخت و نصب نسبت به دیگر مخازن راحت تر و سریع تر است وزن آن نیز سبک می باشد و در مقابل اشعه ماوراء بنفش بسیار مقاوم است. برای جلوگیری از مسدود شدن منافذی که روی لوله ها وجود دارد، آنها را داخل گراول و سنگریزه مدفون می کنند.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

• استحکام بالا در جداره ها بدون نیاز به سازه نگهبان

• حمل آسان

• نصب آسان

• مقاومت بالا در برابر خوردگی مواد شیمیایی

• عایق بندی کامل مخزن

• مقاوم در برابر زلزله

• اجزای سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی فاضلابی

• یک مخزن سپتیم تانک پلی اتیلن بهص ورت کلی از اجزای زیر تشکیل شده است.

• فلنج ورودی (ورودی سپتیک تانک)

• مخزن اولیه

• دیواره جدا کننده داخلی

• مخزن زلال ساز فاضلاب

• بخش مربوط به تهویه هوا

• خروجی فاضلاب